Pani Doktor, jak leczyć wrzody? Jak walczyć z chorobą wrzodową? Czym są wrzody?

diabetolog sosnowiec

Dawniej uważano, że każdy człowiek, który ciężko pracował, płacił za życie w stresie owrzodzeniem żołądka.

W minionym wieku choroba ta uznawana była za dolegliwość ściśle związaną ze stylem życia i spowodowaną przez nadmiar kwasu solnego w żołądku, co z kolei miało być wywołane stałym napięciem emocjonalnym. Dzisiaj wiemy już, że większość wrzodów trawiennych jest spowodowana przez przewlekłe zakażenie bakterią Helicobacter Pylori, która odgrywa kluczową rolę w 70 procentach przypadków owrzodzeń żołądka i w 95 procentach przypadków owrzodzeń dwunastnicy. U większości pozostałych chorych przyczyną wrzodów bywa przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Do zakażenia bakterią dochodzi w dzieciństwie drogą pokarmową, w domu od członków rodziny lub w stołówkach zbiorowego żywienia.

Zakażenie może przebiegać skrycie przez wiele lat i ujawnić się w pewnych okolicznościach, np. związanych z silnym stresem, któremu towarzyszy zwiększone wydzielanie kwasów żołądkowych. Na obecnym etapie wiedzy wiemy też, iż zniszczenie bakterii za pomocą antybiotyków to również profilaktyka przeciwnowotworowa, gdyż uznano przewlekłe zakażenie tę bakterią za jedną z przyczyn  sprawczych raka żołądka. Każdy wrzód żołądka wymaga kontroli wziernikiem endoskopowym, by nie przeoczyć raka żołądka.

Najczęstszą przyczyną choroby wrzodowej jest więc zakażenie Helicobacter Pylori, niewłaściwa dieta i stres.

Czynniki genetyczne mają wpływ na ujawnienie choroby. Wrzody dwunastnicy częściej spotyka się u ludzi z grupą krwi 0. Początkowo rozwija się stan zapalny. Potem powstaje ograniczony ubytek w błonie śluzowej, który stwarza dolegliwości bólowe lub może występować bezobjawowo i ujawnić się wystąpieniem nagłego, niespodziewanego krwotoku. Pojawiają się wówczas krwawe wymioty, czasem o wyglądzie fusów od kawy, chory oddaje stolec o zabarwieniu smolistym. Przy perforacji wrzodu, czyli przebiciu ściany żołądka lub dwunastnicy, występują bardzo silne bóle brzucha.

Do naturalnych sposobów zapobiegania zakażeniom przez bakterię Helicobater Pylori należy spożywanie mytych owoców, zjadanie posiłków sporządzonych przez osoby zdrowe, stosowanie w diecie jogurtów. Te ostatnie zawierają bakterie przyjazne dla układu pokarmowego, broniąc go przed inwazją bakterii chorobotwórczych. W profilaktyce stosować można również preparaty doustne zawierające szczepy przyjaznych bakterii.

Leczenie zachowawcze choroby wrzodowej obejmuje uregulowanie trybu życia, usunięcie stresów. Posiłki powinny być niewielkie i częste. Należy unikać późnych kolacji i pokarmów sokopędnych takich jak: kawa, mocna herbata, rosół, wyciągi mięsne, potrawy smażone, ostre przyprawy. Słodyczy przy nadkwaśności powodują często uczucie pieczenia i zgagi. Kwaśną treść żołądkową neutralizują pokarmy białkowe. Zaleca się więc picie mleka w niewielkich ilościach co 1-2 godziny. Należy wykluczyć mocne alkohole i nikotynę. Obie używki są przyczyną nawrotów. Ponadto należy unikać leków wrzodotwórczych.

W leczeniu farmakologicznym stosuje się środki zobojętniające kwas solny w żołądku i hamujące jego wydzielanie, a także antybiotyki niszczące bakterie Helicobacter Pylori.

Zdarza się, że konieczne bywa leczenie operacyjne, zwłaszcza przy podejrzeniu raka lub nieskuteczności leczenia farmakologicznego i zachowawczego, oraz przy powikłaniach takich jak gwałtowny krwotok, czy przebicie wrzodu.