Pani Doktor, jak powinna wyglądać aktywność fizyczna w cukrzycy? Jakie należy wykonywać ćwiczenia przy cukrzycy? Cukrzyca a sport - jak ćwiczyć?

diabetolog sosnowiec

Aktywność fizyczna przy cukrzycy

Aktywność fizyczna posiada bardzo korzystny wpływ na zdrowie osób chorujących na cukrzycę. Regularne ćwiczenia pomagają:

  • zredukować stres,

  • zwiększyć odczuwalny poziom energii,

  • poprawić ogólne poczucie jakości życia.

 

Osoby, które pozostają aktywne fizycznie nie odczuwają problemów z poruszaniem się, a ich mięśnie są znacznie silniejsze. Ruch fizyczny wpływa również na obniżenie poziomu ciśnienia krwi oraz stężenia lipidów, czyli tłuszczów we krwi. U pacjentów, u których zanotowano insulinooporność, aktywność fizyczna prowadzić może nawet do zwiększenia skuteczności zastosowania leków przeciwcukrzycowych oraz insuliny. Niezbędne jest jednak, by jeszcze przed rozpoczęciem ćwiczeń w sposób regularny zasięgnąć konsultacji specjalisty i zespołu terapeutycznego.

Początek ćwiczeń fizycznych

Jeszcze przed rozpoczęciem wykonywania regularnych ćwiczeń fizycznych niezbędna jest rozmowa z lekarzem dotycząca przygotowania programu ćwiczeń przystosowanego do wieku, stanu zdrowia, fizycznych możliwości  i wytrzymałości pacjenta. Kluczowym warunkiem powodzenia planu ćwiczeń jest jego sumienne i systematyczne wdrożenie w życie. Sprawdzonym sposobem skutecznego zastosowania wysiłku fizycznego jest rozpoczęcie od niewie lkiego codziennego wysiłku i stopniowe zwięszanie czasu i intensywności. Dla przykładu, osobom które nie przywykły do regularnej aktywności fizycznej, zaleca się chociażby codzienny kilkuminutowy spacer, wprowadzający do planu dnia jakąkolwiek formę aktywności fizycznej.

 

W jaki sposób skutecznie rozpocząć i kontynuować ćwiczenia?

Należy się zastanowić, jaki rodzaj ćwiczeń i aktywności fizycznej sprawia nam największą przyjemność. Możliwości jest niezwykle wiele. Mogą to być:

  • spacery,

  • praca w ogrodzie,

  • jazda na rowerze,

  • pływanie,

  • taniec,

  • jazda na rolkach,

  • i wiele innych.

 

Jest o wiele większa szansa na kontynuację wykonywania ćwiczenia, jeżeli sprawiają one satysfakcję i wprawiają w dobry nastrój. Ważne jest upewnienie się, że wybrany rodzaj i tryb ćwiczeń jest odpowiedni dla obecnego poziomu sprawności fizycznej. W przypadku osób, które do tej pory wykonywały jedynie bardzo sporadyczny wysiłek fizyczny, nawet niewielkie zwiększenie jego intensywności może prowadzić do zauważalnych efektów. Należy jednak pamiętać, by niezależnie od aktualnego stopnia sprawności fizycznej, zwiększać intensywność lub czas ćwiczeń tylko w niewielkim stopniu. Ważne w utrzymaniu regularności ćwiczeń jest rejestrowanie swoich postępów. Zapisywanie informacji o wykonywanych ćwiczeniach pomaga przekonać się jak wiele udało już nam się dokonać, pokazać postępy w określonym przedziale czasu i zwiększyć nasze zaangażowanie w leczenie i walkę z cukrzycą.

Jak ćwiczenia wpływają na stężenie glukozy we krwi?

Jeszcze U pacjentów z cukrzycą typu 2, którzy przyjmują doustne leki przeciwcukrzycowe lub stosując insulinę, wprowadzenie wysiłku fizycznego może doprowadzić do nagłego obniżenia stężenia glukozy we krwi, czyli hipoglikemię. Pacjenci powinni skonsultować się z lekarzem, w celu weryfikacji czy stosowane obecnie leki mogą spowodować nagłe obniżenie stężenia glukozy we krwi i w jaki sposób można przygotować się do zainstnienia takiej sytuacji. Podstawą przygotowań, jest regularne picie wody i noszenie ze sobą małej zdrowej przekąski na wypadek zasłabnięcia. Należy mieć przygotowany zapas wod na czas przed, w trakcie i po ćwiczeniach.

 

Powiadomienie bliskich

Ważne jest by osoby z najbliżego otoczenia (rodzina, sąsiedzi, czy koledzy z pracy), posiadali wiedzę o tym, że dana osoba jest chora na cukrzycę. Zalecane jest noszenie bransoletki identyfikacyjnej, łańcuszka lub plakietki z informacją o chorobie, by zapewnić szybką i odpowiednią pomoc na wypadek nagłej sytuacji lub zasłabnięcia.