Pani Doktor, jak powinna wyglądać dieta przy cukrzycy? Jaka jest prawidłowa dieta w cukrzycy? Co jeść przy cukrzycy?

diabetolog sosnowiec

Wzrost zachorowań na cukrzycę

Na cukrzycę choruje nawet od 2 do 5% społeczeństwa. Szacuje się, że kolejne 2% osób ma cukrzycę utajona. Jest to zatem schorzenie bardzo częste. W ostatnich latach obserwuje się znaczny wzrost zachorowań na tę chorobę. Jest to wynikiem między innymi nieprawidłowego odżywiania sie i niewłaściwego stylu życia. Przekarmianie się, otyłość i brak wysiłku fizycznego to jedne z głównych przyczyn wzrostu zachorowań na tę chorobę.

Dobiór odpowiedniej diety przy cukrzycy

Odpowiednia dieta przy cukrzycy to podstawa prawidłowego leczenia choroby. Dieta w cukrzycy powinna być przede wszystkim niskokaloryczna, najlepiej zaś powinna być układana z uwzględnieniem indywidualnym potrzeb ze względu na wiek, masę ciała, płeć, poziom aktywności fizycznej pacjenta, wzrost, współistniejące choroby i przyjmowane leki. W przypadku gdy pacjent chorujący na cukrzycę ma nadwagę, zalecane jest bezzwłoczne zredukowanie masy ciała. Zatem, co jeść przy cukrzycy?

 

Postawą diety w cukrzycy jest przyjmowanie posiłków w sposób regularny 4 do 5 razy w ciągu dnia, a w przypadku cukrzycy typu 1 nawet 6 do 7 razy dziennie. W diecie 12 do 15 procent energii powinna pochodzić z białek, w tym połowa z białeł zwierzęcych. Węglowodany powinny dostarczać 55 do 60 procent energii, pozostałe zaś 20 do 30 procent z tłuszczów. Istotne jest uwzględnienie w diecie produktów zawierających błonnik pokarmowy, ryby morskie i warzywa.

 

Dodatkowo, osoba chorująca na cukrzycę powinna ograniczyć spożywanie podrobów oraz żółtek jaj do, co najwyżej, 2 do 3 tygodniowo, co ma na celu ograniczenie poziomu cholesterolu. Z diety osoby chorej na cukrzycę należy wykluczyć alkohol oraz słodycze, które zwiększają stężenie triglicerydów, glukozy i cholesterolu oraz prowadzą do hiperlipidemii, czyli nadmiaru lipidów w osoczu krwi.


 

Kompozycja diety w cukrzycy

Dieta chorego na cukrzycę powinna być tak skomponowaną by mogłą ją spożywać cała rodzina. Jest to dieta do stosowania przez każdą zdrową osobę, która chce uchronić się przed wielu schorzeniami, również przed następstwami miażdżycy. Gwarantuje ona też dobrą kondycję i samopoczucie. Głównym celem diety cukrzycowej jest ograniczenie spożycia cukrów prostych zawartych w ciastach, miodzie, dżemie, słodkich sokach, lodach. Należy ograniczyć spożycie tłuszczów, głównie zwierzęcych (smalec, słoninę, boczek, tłuste mięsa, wędliny i kiełbasę, masło, żółte sery i śmietanę). Alkohol ma też niekorzystny wpływ na przebieg cukrzycy. Czerwone, krwiste mięsa zawierają homocysteinę, która przyspiesza rozwój miażdżycy. Można je stosować tylko kilka razy w miesiącu. Zaleca się spożywanie chudego mięsa z drobiu, piersi z indyka, cielęcinę, mięso królika, a zwłaszcza świeże chude ryby, najlepiej morskie. Ryby najlepiej jeść 2 lub 3 razy w tygodniu z dodatkiem surówek. Należy unikać potraw smażonych. Najbardziej odpowiednie jest gotowanie w wodzie na parze lub duszenie, pieczenie w folii. i grillowanie.

Dieta cukrzycowa - zalecenia

Trzeba usuwać tłuszcz z mięsa i skórę z drobiu przed przyrządzaniem potrawy. Zupy można też zabielać jogurtem, by uniknąć stosowania śmietany. Jasne pszenne pieczywo, makarony i ziemniaki zjadane w dużych ilościach powodują podwyższenie poziomu cukru we krwi. Mają one sporo kalorii przyczyniając się do powstania nadwagi. Warto więc zastąpić je ciemnym pieczywem razowym, kaszą gryczaną i otrębami, które zawierają dużo błonnika. Błonnik przyspiesza pracę jelit, zapobiega zaparciom, wpływa tym samym na obniżenie poziomu cukru i cholesterolu we krwi. Owoce powinny być zjadane najlepiej w postaci surowej w ilości 20-30 dkg dziennie (głównie są zalecane grejpfruty i jabłka). Natomiast warzywa i jarzyny można spożywać w większej ilości, ok. 0,5 kg na dobę, najlepiej w postaci surowej. Można pić jogurty naturalne, kefiry, kwaśne mleko. Słodkie mleko zawiera laktozę - cukier mleczny. Zaleca się też chude sery i spożywanie chudych wędlin, takich jak polędwica, czy szynka drobiowa. Oleje roślinne można spożywać w bardzo małych ilościach. Posiłki powinny być urozmaicone i spożywane 5-6 razy dziennie, o stałych porach.