Pani Doktor, czy można ustrzec się przed wystąpieniem cukrzycy? Czy można zapobiec wystąpieniu cukrzycy?

diabetolog sosnowiec

Czym właściwie jest cukrzyca?

Cukrzyca stanowi w Polsce, podobnie jak i w Europie i na świecie jeden z ważniejszych problemów zdrowotnych. Choruje na nią od 2 do 5% ludności, a w niektórych rejonach nawet do 7%. Wskaźniki chorobowości są podobne w różnych krajach.

 

Należę do jednego z tysiąca lekarzy w Polsce zajmujących się leczeniem tej ciężkiej i przewlekłej choroby. W ostatnich latach obserwujemy szybki wzrost zachorowalności z powodu cukrzycy, zwłaszcza typu 2. Mówimy o wystąpieniu  “pandemii” tej choroby.

 

Cukrzyca typu 1 występuje przy uszkodzeniu trzustki po przebytych infekcjach, zatruciach, przy niszczeniu wysp trzustkowych przez własne przeciwciała. Dochodzi wówczas do zmniejszenia lub całkowitego braku własnej insuliny i podwyższenia poziomu cukru we krwi. Cukrzyca typu 2, której wskaźnik chorobowości tak szybko narasta, ma inne podłoże, choć jego efektem jest również podwyższenie poziomu cukru we krwi.


W tym typie cukrzycy występuje oporność tkankowa na działania własnej insuliny, zaburzone jej wydzielanie i działanie obwodowe. Za wystąpienie cukrzycy typu 2 są odpowiedzialne częściowo predyspozycje dziedziczne, ale również czynniki środowiskowe. Obecnie (2017) wyróżnia się również specyficzne typy cukrzycy oraz cukrzycę ciążową. Postęp naukowy wpływa na stałą modyfikację klasyfikacji cukrzycy.

Jak wygląda profilaktyka cukrzycy?

Wzrost otyłości w związku z przekarmianiem się, niewłaściwa dieta, brak wysiłku fizycznego, siedzący tryb życia, stresy - to główne przyczyny odpowiedzialne za wystąpienie tej choroby. Wraz ze wzrostem cywilizacji, która generuje powyższe zachowania, dochodzi do ciągłego wzrostu zachorowań.

 

Cukrzyca jest chorobą, która jeśli nie jest właściwie leczona przy dużym zaangażowaniu chorego, doprowadza do wielu ciężkich powikłań, a nawet kalectwa. Do ciężkich powikłań tej choroby należy uszkodzenie wzroku, do ślepoty włącznie, uszkodzenie nerek, serca, nerwów obwodowych. Chorzy na cukrzycę częściej zapadają na miażdżycę, zawały mięśnia sercowego, udary mózgowe i dziesięć razy częściej bywają hospitalizowani, niż inni chorzy.

 

Czy można ustrzec się przed wystąpieniem cukrzycy? Profilaktyka tej choroby polega na utrzymywaniu masy ciała w normie, nie przekarmianiu się, prowadzeniu aktywnego trybu życia ze stałym wysiłkiem fizycznym, unikaniu nadmiernych przeciążeń, stresów i alkoholu. Stosowanie odpowiedniej, zdrowej diety, o odpowiednim składzie, bez nadmiaru węglowodanów i tłuszczu, sprzyja również profilaktyce tej choroby.