Pani Doktor, jak walczyć z nadwagą? Jak schudnąć? Jak utrzymać prawidłową masę ciała?

diabetolog sosnowiec

Nadwaga i otyłość stwarzają wiele problemów zdrowotnych. Niestety cierpi na nie coraz większa część społeczeństwa.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji, jakie niesie ze sobą stały przyrost masy ciała. Otyłość bywa powodem wystąpienia cukrzycy typu 2, nadciśnienia tętniczego, sprzyja nasileniu zmian miażdżycowych, a w konsekwencji ujawnieniu choroby wieńcowej i zawałów mięśnia sercowego. Bywa także powodem obciążenia kręgosłupa i stawów, powodując uciążliwe bóle. Przez nadmierny ucisk dochodzi do płaskostopia i deformacji stawów kolanowych. Osoby otyłe są też częściej narażone na wystąpienie chorób żylnych. Nadmierna masa ciała sprzyja ponadto incydentom zakrzepowo-zatorowym, zwłaszcza u ludzi palących papierosy i u kobiet stosujących doustną antykoncepcję.

Redukcja nadwagi sprzyja nie tylko podniesieniu atrakcyjności i lepszej samoocenie, ale również ma duże znaczenie zdrowotne, poprawiając wydolność fizyczną. Istnieje bardzo wiele diet i porad, które mają spowodować zbicie wagi.

Diety jednostronne, które ograniczają lub całkowicie wykluczają spożywanie podstawowych składników pożywienia, często bywają wręcz szkodliwe i nie nadają się do dłuższego stosowania. Prawidłowa dieta odchudzająca powinna zawierać odpowiednią ilość węglowodanów, białka, tłuszczu, witamin i składników mineralnych, aby przy dłuższym jej stosowaniu nie doszło do pogorszenia stanu zdrowia. Racjonalna dieta odchudzająca powinna opierać się głównie na ograniczeniu ilości spożywanych kalorii, a nie na całkowitym wykluczeniu węglowodanów czy tłuszczu z jadłospisu. Posiłki powinny być urozmaicone i spożywane w równych odstępach czasu.

Długie powstrzymywanie się od spożywania pokarmów nie sprzyja odchudzaniu, gdyż powoduje silne uczucie głodu, osłabienie a nawet zasłabnięcia.

Najkorzystniejsze jest spożywanie bardzo regularnych posiłków o wartości kalorycznej 100-200 kcal w równych odstępach czasu, np. co 2.5-3 godziny. Sposób ten zapobiega występowaniu gwałtownego głodu. Osoba odchudzająca się nie musi całkowicie rezygnować z ulubionych potraw, a jedynie dostosować ich ilość do planowanej liczby spożywanych kalorii. Sposób ten sprzyja możliwości dłuższego stosowania diety redukującej nadwagę, bez uczucia przykrości, jaką może sprawić myśl o całkowitym wykluczeniu pewnych pokarmów. Oczywiście bardzo ważne jest również zwiększenie aktywności fizycznej, która przyspiesza tempo zbijania wagi ciała.

Wielu moich pacjentów zredukowało znaczną nadwagę stosując regularne, niskokaloryczne posiłki w równych odstępach czasu, bez stosowania leków obniżających łaknienie.

Stosowanie leków hamujących łaknienie jest kosztowne i niestety powoduje wiele niepożądanych efektów. Leki te powodują częste brzucha, nudności, suchość w jamie ustnej, zaburzenia smaku, biegunki lub zaparcia, wzdęcia, bezsenność, kołatania serca, wzrost ciśnienia tętniczego, uderzenia gorąca, zaostrzenie choroby hemoroidalnej, poty zawroty i bóle głowy, uczucie strachu, potliwość, zapalenia nerek, objawy grypopodobne, zmęczenie, zaburzenie miesiączkowania i wiele innych negatywnych skutków. Leki hamujące uczucie głodu są też przeciwwskazane w bardzo wielu stanach chorobowych. Korzystniejsze jest więc liczenie kalorii, spożywanie regularnych posiłków i zwiększonej aktywności fizycznej.

Proponuje aby osoby, które pragną pozbyć się nadwagi, zaopatrzyly się w dokładną wagę kuchenną oraz tabele kalorycznych potraw.

Obecnie są dostępne w sprzedaży wagi elektroniczne elektroniczne, które ważą produkty z dokładnością do 2g. Wagi sprężynowe są niestety mało precyzyjne przy ważeniu produktów do 10 dkg.

Przez pierwsze dni po podjęciu decyzji o odchudzaniu proponuję, by ważyć spożyte potrawy, obliczać wartość kaloryczną i wszystko skrzętnie notować.

Następnie przeanalizować popełniane błędy żywieniowe, zarówno pod względem jakościowym, jak i kalorycznym. Dobrze omówić to z lekarzem lub dietetykiem. Najlepsze rezultaty osiągają osoby dokładnie i stale kontrolujące codzienną ilość spożytych kalorii. Zachęcam gorąco do odchudzania wiosenną porą. Warto powalczyć o atrakcyjniejszy wygląd, lepsze samopoczucie, większą sprawność fizyczną, a przede wszystkim o lepsze zdrowie.