Co wiemy o SARS-Co-V-2? Koronawirus w Polsce- Nie umierają dzieci do lat 10 ( na całym świecie).


- Nie ma żadnego przypadku śmiertelnego kobiet w ciąży . Zdarzają się w tej grupie zachorowania z zapaleniem płuc i wcześniejszymi porodami . Jednak wirus nie przenika przez łożysko i nie uszkadza płodu .


- Mieszkańcy z zanieczyszczonych smogiem miast są bardziej narażeni na cięższy przebieg choroby.


- Zakażeniu sprzyja duża wilgotność powietrza.


- Coronavirus ginie dopiero w temp .60 stopni . Nie ginie w temp . np. 26 stopni .


- Umiera do 2% zarażonych i są to osoby po 50r.życia chore na inne choroby przewlekłe . Najbardziej są zagrożone osoby po 80 r.życia .


- Zachorowanie w 80% przypadków przebiega łagodnie lub bezobjawowo pozostawiając odporność . Nie jest wykluczona możliwość mutowania wirusa.


- 1 chory statystycznie zaraża 2-3 osoby.


- Eliminacja wirusa w organiźmie trwa 7-10 dni . Zaraźliwość występuje do 2 tygodni od pojawienia się objawów. Jest opisywany przypadek osoby bezobjawowej , która po 19 dniach od kontaktu z osobą zakażoną przeniosła infekcję na rodzinę . Pytanie czy 14-dniowy okres kwarantanny jest wystarczający ?


- Najważniejsze jest unikanie kontaktu z innymi osobami .


- Obecnie lepiej przesunąć szczepienia ochronne , żeby nie przebywać w poczekalniach .

- Astma jest dużym czynnikiem powikłań przy jej infekcji .


- Nie zaleca się stosowania glikortykostrydów ( np. Nebbud) , gdyż leki te wydłużają odpowiedź immunologiczną organizmu i przedłużają chorobę .


#diabetolog #diabetologwarszawa #koronawirus #sarscov2 #sluzbazdrowia #cukrzyca #cukrzycaciazowa #diabetologia #zaufanylekarzdiabetolog #cowiemyokoronawirusie #kwarantanna #diabetologwwarszawie

13 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie