Pierwsza osoba zarażona koronawirusem w Polsce - jak się chronić?

W Zielonej Górze zdiagnozowano pierwszy przypadek w Polsce osoby zarażonej wirusem COVID-19. Mężczyzna przyjechał autobusem rejsowym z Niemiec. Jego stan jest stabiliny.

Jak zabezpieczyć się przed koronawirusem?


Wirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu wirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu, zaprezentowane poniżej. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).


Myj ręce

Mycie dłoni za pomocą mydła i wody (ewentualnie płynów i żeli na bazie alkoholu) zabija wirusa, jeśli znajduje się on na rękach.


Podczas kaszlu i kichania zakryj usta i nos

Najbardziej wskazanym jest zasłonięcie dróg oddechowych zgiętym łokciem lub chusteczką – natychmiast wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyj ręce. Zakrycie nosa i ust podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków i wirusów. Jeśli kichasz/kaszlesz w dłonie, możesz przenieść bakterie/wirusy na dotykane przedmioty lub osoby.


Zachowaj odległość od zarażonych

Osoba zarażona wirusem wydala pod ciśnieniem małe kropelki śliny i śluzu zawierające wirusa. Jeśli jest się zbyt blisko, istnieje ryzyko, że możesz wdychać wirusa. Dlatego zachowaj co najmniej 1 metr odległości.


Unikaj dotykania oczu, nosa i ust

Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być skażone wirusem. Jeśli dotkniesz oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, możesz przenieść wirusa z powierzchni na siebie.


Jeśli masz gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu, zwróć się o pomoc

Objawy ze strony układu oddechowego z towarzyszącą gorączką mogą mieć wiele przyczyn np. wirusową (wirusy grypy, adenowirusy, rynowirusy,  koronawirusy, wirusy paragrypy) czy bakteryjną (pałeczka Haemophilus influenzaea, pałeczka krztuśca, chlamydia, mykoplazama). Jeśli masz gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu, zasięgnij pomocy medycznej zgodnie z informacją zamieszczoną na stronie tutaj.


Maseczki

Nie zaleca się używania masek na twarz przez zdrowych ludzi w celu zapobieżenia rozprzestrzenianiu się koronawirusem. Noszenie maseczki zasłaniającej usta i nos może pomóc ograniczyć rozprzestrzenianie się niektórych chorób układu oddechowego.  Jednak stosowanie samej maseczki nie gwarantuje powstrzymania infekcji i powinno być połączone ze stosowaniem innych środków zapobiegawczych, w tym higieną rąk i zasadami ochrony podczas kaszlu czy kichania (patrz wyżej) oraz unikaniem bliskiego kontaktu z innymi ludźmi (co najmniej 1 metr odległości). Światowa Organizacja Zdrowia doradza racjonalne stosowanie maseczek.Używaj maseczek tylko wtedy, gdy masz objawy ze strony układu oddechowego (kaszel lub kichanie), podejrzewasz u siebie infekcję SARS-Cov-2 przebiegającą z łagodnymi objawami lub opiekujesz się osobą z podejrzeniem infekcji SARS-Cov-2. Sprzęt ochrony układu oddechowego powinien być oznakowany znakiem CE, który potwierdza, że został prawidłowo zaprojektowany i skonstruowany, wykonany z właściwych materiałów.


W razie podejrzenia o zarażenie koronawirusem należy zgłosić się na oddział chorób zakaźnych. Nie należy zgłaszać się do lekarza rodzinnego lub innego lekarza w przychodni, gdyż można zarazić osoby tam przebywające- innych pacjentów i personel medyczny.


Źródło: Ministerstwo Zdrowia


Bożena Nowowiejska10 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie